Czy stres może być przyczyną halitozy (nieświeżego oddechu)?

Z danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego wynika, że z nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej zmaga się około 50% dorosłych Amerykanów [1]. Jeśli chodzi o dane z innych miejsc na świecie, w zależności od kraju, mówimy o rozpowszechnieniu rzędu od 2% do prawie 80% [1]. Wychodzi więc na to, że średnio co trzecia osoba na Ziemi ma nieświeży oddech [1]. A jaki wpływ na zapach z ust wywiera stres? W badaniu z 2020 r. [2] u zestresowanych studentów wykryto znacznie wyższe stężenie siarkowodoru, czyli gazu o zapachu zgniłych jajek i jednego z głównych lotnych związków siarki, których obecność w jamie ustnej powiązana została z powstawaniem nieświeżego oddechu (wykres 1). Siarkowodór powstaje w wyniku rozkładu cysteiny ‒ aminokwasu zawierającego siarkę, którego skoncentrowanym źródłem jest białko odzwierzęce obecne m.in. w mięsie i nabiale [2]. Czy w przypadku tych zestresowanych studentów była to kwestia jakiejś specyficznej diety? Czy może po prostu brakowało im czasu na mycie zębów?

wykres 1_stres i halitozaNajprostszym możliwym wyjaśnieniem jest fakt, że wysoki poziom stresu powoduje suchość w jamie ustnej [3]. Dzieje się tak w ramach tzw. reakcji „walcz albo uciekaj”. Słabnie wtedy produkcja śliny, przez co jama ustna nie może się samoistnie oczyszczać i wypłukać bakterii oraz pozostałości pokarmu. Ten sam mechanizm leży zresztą u podłoża nieświeżego oddechu o poranku [4]. Jednak jeśli chodzi o stres, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ znaczenie ma tu też potencjalny udział hormonów stresu.

Przypuszcza się, że pewną rolę mogą tutaj odgrywać hormony płciowe [5]. W badaniu z 2013 r. [5] wykazano, że chociaż w wyniku stresujących sytuacji stężenie związków odpowiedzialnych za powstawanie nieświeżego oddechu u mężczyzn i kobiet wzrasta w jednakowym stopniu, to kobiety zaczynają z wyższym poziomem wyjściowym. W kwestii zapachu z jamy ustnej rola płci wydaje się naprawdę znacząca [4]. Co ciekawe kobiety mają wyższe stężenie lotnych związków siarki w jamie ustnej o poranku (wykres 2) [4]. Nie mówiąc już o tym jaki wpływ na zapach z ust ma cykl menstruacyjny [6]. Jest to zresztą jedna z oficjalnie uznanych przyczyn halitozy: tzw. oddech menstruacyjny [7].

wykres 2_stres i halitozaJak widzimy na poniższym wykresie (wykres 3) [8], w fazie przedmenstruacyjnej i menstruacyjnej stężenie związków odpowiedzialnych za powstawanie nieświeżego oddechu jest wyższe niż w fazie folikularnej, czyli w pierwszej połowie cyklu, przed owulacją. Wygląda więc na to, że suchość w jamie ustnej nie jest jedyną przyczyną nieświeżego oddechu. Istotnym czynnikiem wydają się też hormony [8]. Tylko że fazę przedmenstruacyjną i menstruacyjną charakteryzuje przecież także osłabiony przepływ śliny [8]. W trakcie miesiączki i tuż przed jej rozpoczęciem produkcja śliny znacząco spada (wykres 4) [8]. Czy to oznacza, że wszystko sprowadza się tutaj do suchości w jamie ustnej? Ale chwila, przecież faza przedmenstruacyjna i menstruacyjna to dla kobiet czas w pewnym sensie stresujący. Może to jednak stres jest tutaj tym czynnikiem decydującym?

wykres 3_stres i halitoza

wykres 4_stres i halitozaZespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to stan podwyższonego stresu przejawiający się poirytowaniem, nerwowością i wahaniami nastroju [3]. Czy to możliwe, by suchość w ustach i nieświeży oddech w trakcie menstruacji były po prostu wynikiem miesiączkowego stresu? Najwyraźniej tak. W badaniu z 2002 r. [3] wykazano, że przedmenstruacyjny wzrost stężenia związków odpowiedzialnych za powstawanie brzydkiego zapachu z ust odnotowuje się tylko wśród kobiet, które zmagają się z PMS. U kobiet, które PMS nie doświadczają, taka zmiana w ogóle nie zachodzi. Co ważne, jeśli chodzi o przepływ śliny, statystycznie, między grupami nie było żadnych różnic [3]. Wyniki te sugerują, że sytuacje stresowe mogą stanowić czynnik predysponujący do wystąpienia nieświeżego oddechu, niezwiązany w żaden sposób z suchością w jamie ustnej, czy ze zmianami w produkcji śliny [3]. O co w takim razie tutaj chodzi? Wszystko sprowadza się do tego, jak na zapach z ust wpływają hormony stresu [9]. W badaniu z 2014 r. [9] bakterie odpowiedzialne za powstawanie nieświeżego oddechu poddano działaniu hormonów stresu (typu adrenalina, czy kortyzol). W efekcie bakterie zaczęły wytwarzać więcej siarkowodoru [9].

Czy można temu jakoś zaradzić? Stresu przecież całkowcie nie unikniemy, więc pierwotnej przyczyny problemu wyeliminować się nie da. No to może, chociaż jakieś sposoby na radzenie sobie z tym uciążliwym objawem? Na naszej stronie mamy już artykuły o tym, jaką rolę w walce z nieświeżym oddechem odgrywa jedzenie („Jak w naturalny sposób pozbyć się osadu na języku i związanej z nim halitozy?”, „Jakie jedzenie wywołuje halitozę, a jakie pomaga ją leczyć?”), jak również przydatne w tym kontekście artykuły o metodach czyszczenia języka („Czyszczenie języka w leczeniu halitozy ‒ skrobanie vs. szczotkowanie”, „Czyszczenie języka ‒ metody i częstotliwość”). Niebawem ukażą się też artykuły na temat gum do żucia oraz jedynego w swoim rodzaju płynu do płukania ust, który nie zabija bakterii pożytecznych.

Źródło: nutritionfacts.org

[1] Silva MF, Leite FRM, Ferreira LB, et al. Estimated prevalence of halitosis: a systematic review and meta-regression analysis. Clin Oral Investig. 2018;22(1):47-55.
[2] De Lima PO, Nani BD, Rolim GS, et al. Effects of academic stress on the levels of oral volatile sulfur compounds, halitosis-related bacteria and stress biomarkers of healthy female undergraduate students. J Breath Res. 2020;14(3):036005.
[3] Queiroz CS, Hayacibara MF, Tabchoury CPM, Marcondes FK, Cury JA. Relationship between stressful situations, salivary flow rate and oral volatile sulfur-containing compounds. Eur J Oral Sci. 2002;110(5):337-40.
[4] Snel J, Burgering M, Smit B, et al. Volatile sulphur compounds in morning breath of human volunteers. Arch Oral Biol. 2011;56(1):29-34.
[5] Lima PO, Calil CM, Marcondes FK. Influence of gender and stress on the volatile sulfur compounds and stress biomarkers production. Oral Dis. 2013;19(4):366-73.
[6] Suzuki N, Yoneda M, Takeshita T, Hirofuji T, Hanioka T. Induction and inhibition of oral malodor. Mol Oral Microbiol. 2019;34(3):85-96.
[7] Porter SR. Diet and halitosis. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2011;14(5):463-8.
[8] Calil CM, Lima PO, Bernardes CF, Groppo FC, Bado F, Marcondes FK. Influence of gender and menstrual cycle on volatile sulphur compounds production. Arch Oral Biol. 2008;53(12):1107-12.
[9] Calil CM, Oliveira GM, Cogo K, Pereira AC, Marcondes FK, Groppo FC. Effects of stress hormones on the production of volatile sulfur compounds by periodontopathogenic bacteria. Braz Oral Res. 2014;28(1):1-8.