Nowotwory

Podczas gdy w okresie epidemii i głodu główną przyczyną umieralności człowieka były choroby zakaźne, w dzisiejszych czasach, w okresie chorób zwyrodnieniowych i cywilizacyjnych, wśród przyczyn zgonów dominują choroby związane ze stylem życia: choroby serca, przewlekła choroba płuc, czy nowotwory.

Część winy za trwającą obecnie pandemię chorób cywilizacyjnych ponosi współczesny, niemalże globalny model żywienia, zdominowany przez produkty pochodzenia zwierzęcego i produkty przetworzone, innymi słowy: zwiększone spożycie mięsa, nabiału, jajek, olejów roślinnych, napojów gazowanych, soli, cukru i przetworzonych zbóż. Jednym z najlepiej zbadanych przykładów tej zależności jest przypadek Chin. Odejściu od tradycyjnej diety opartej na produktach roślinnych towarzyszył w tym kraju gwałtowny wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne, związane ze sposobem odżywiania, takie jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, czy nowotwory.

Tak się składa, że dieta wspomagająca profilaktykę najczęściej występujących nowotworów, ma również szansę uchronić nas przed zachorowaniem na choroby serca, cukrzycę typu 2 oraz innymi przyczynami zgonów. W przeciwieństwie do leków, które zazwyczaj dedykowane są konkretnym schorzeniom, mogą nieść ze sobą niebezpieczne skutki uboczne oraz radzą sobie zwykle jedynie z objawami choroby, zdrowe odżywianie wpływa korzystnie na cały organizm. Zmiana sposobu odżywiania niesie ze sobą pozytywne skutki uboczne i wspomaga leczenie pierwotnej przyczyny choroby.

Jak się okazuje, istnieje dieta, która wspomaga zarówno profilaktykę, jak i leczenie wielu chorób cywilizacyjnych jednocześnie. Mowa tutaj o diecie opartej na pełnowartościowych produktach roślinnych. Jest to sposób odżywiania skupiony wokół nieprzetworzonej żywności pochodzenia roślinnego, zakładający ograniczenie spożycia mięsa, nabiału, jajek i produktów przetworzonych.

Prawda jest taka, że aby znacząco ograniczyć ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne wystarczy wcielić w życie cztery podstawowe zasady: nie palić, utrzymywać zdrową masę ciała, utrzymywać regularną aktywność fizyczną (30 min dziennie) i zdrowo się odżywiać (zwiększyć spożycie owoców, warzyw, zbóż pełnoziarnistych, ograniczyć spożycia mięsa). Same w sobie, te cztery czynniki zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne o 78%. Stosując się do wszystkich czterech zasad zmniejszamy nasze ryzyko zachorowania na cukrzycę o 90%, o 80% ograniczamy nasze ryzyko zawału, nasze ryzyko udaru zmniejsza się o 50%, a ryzyko zachorowania na nowotwór – o jedną trzecią. W przypadku niektórych nowotworów, w tym zabójcy ludzkości nr 2, raka jelita grubego, proste zmiany w dziedzinie stylu życia i sposobu odżywiania mogłyby zapobiec nawet 71% przypadków tej choroby.