Cukrzyca

Gdy Millan, członkini społeczności NutritionFacts.org, miała 30 lat, zdiagnozowano u niej cukrzycę typu 2. Całe życie walcząc z otyłością, Millan próbowała niemal wszystkich diet odchudzających, jednak za każdym razem utracone kilogramy wracały. Na cukrzycę chorowali również niektórzy członkowie jej rodziny: rodzice, bracia i ciocia. Kobieta uznała zatem, że w jej przypadku choroba jest nieunikniona. Czuła się całkowicie bezsilna.

Millan została zdiagnozowana w 1970 r. i żyła z cukrzycą przez kolejne 20 lat. W latach 90 przeszła na dietę roślinną. Obecnie ma więcej energii oraz wygląda i czuje się młodziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto w końcu udało jej się osiągnąć i utrzymać zdrową masę ciała.

Millan nie odkryła żadnego magicznego preparatu na odchudzanie, nie przeszła na kolejną dietę-cud. Zaczęła się po prostu zdrowiej odżywiać.

Ze względu na gwałtowne rozprzestrzenianie się cukrzycy typu 2 na całym świecie i jej szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, chorobę nazywa się dżumą XXI w. Jednak w tym przypadku, zamiast śmiercionośnej bakterii, za główny czynnik chorobotwórczy uważa się spożywanie nadmiernej ilości kalorii i tłuszczu.

Dobra wiadomość jest taka, że cukrzycy typu 2 niemal w każdym przypadku można zapobiec. Ponadto jest to choroba często uleczalna i niejednokrotnie nawet odwracalna. Kluczowe znaczenie ma tutaj zmiana stylu życia i sposobu odżywiania. Podobnie jak pozostali zabójcy ludzkości, szczególnie choroby serca i nadciśnienie, cukrzyca typu 2 jest często przykrą konsekwencją niezdrowych wyborów żywieniowych. Choroba ta nie jest jednak wyrokiem. Zmiana stylu życia to szansa na całkowitą remisję, nawet w przypadku osób zmagających się z cukrzycą typu 2 przez całe dziesięciolecia.

Jak się okazuje, osoby na diecie roślinnej chorują na cukrzycę znacznie rzadziej, niż osoby regularnie spożywające mięso. Zwiększenie udziału produktów roślinnych w diecie, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby. Jak pokazało badanie z udziałem 89 tys. Kalifornijczyków, fleksitarianizm (spożywanie mięsa najwyżej raz w tygodniu, nie raz dziennie) zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę o 28%. Wraz z wykluczeniem z diety wszystkich rodzajów mięsa z wyjątkiem ryb ryzyko zachorowania zmniejsza się o połowę, a w przypadku całkowitego wyeliminowania mięsa, łącznie z rybami ‒ o 61%. Osoby, które posuwają się o krok dalej i eliminują z diety również nabiał i jajka, zmniejszają swoje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 78%, w porównaniu z osobami regularnie spożywającymi mięso.